Výši skutečného platu pro starosty a primátory ovlivňuje místní zastupitelstvo, ale naopak to neplatí. Vedoucí představitelé obcí a měst do odměn poslanců mluvit nemohou.
Výzkumník z Institutu SGI Martin Kollárik vysvětluje, že starostové proto mohou mít vyšší plat v obcích, kde spolupracují se zastupitelstvem. Tam, kde jsou mezi poslanci a starostou rozbroje, mohou mít plat naopak nižší.
Kollárek v nejnovějším podcastu Index vysvětluje i to,
jaké platy mají starostové a podle čeho se počítají,
zda existuje vztah mezi platem a ochotou funkcionářů přijímat úplatky,
jak se změní od prosince odměňování funkcionářů měst a obcí,
jaké odstupné dostanou odcházející starostové a proč je to nesmysl,
zda je správné, že poslanci mají veřejnou funkci jako jakýsi částečný úvazek při běžné práci.
Článek pokračuje pod video reklamou
Výběr ekonomických zpráv uplynulých dnů
Velké firmy přestaly vymáhat dluhy přes soudní exekutory a začaly využívat soukromé inkasní společnosti, které nejsou regulovány. Důvodem jsou změny v exekucích, které platí od 1. dubna 2017. Náklady na exekuci mají od té doby strop a exekutor se vybírá náhodně podle sídla nebo bydliště dlužníka.
Věřitelé to odmítají. Říkají, že kvalita exekutorů je rozdílná a zákon je nutí komunikovat se stovkami exekutorů namísto pár vybraných, což zvyšuje náklady na vymáhání. Téma si všiml Deník N.
Italský antimonopolní úřad předběžně zakázal aeroliniím Ryanair a WizzAir účtovat nové poplatky za zavazadla. Cestující totiž nutí k tomu, aby si na palubu brali ještě menší zavazadla a za zavazadla běžných rozměrů si připláceli.
Základní zavazadlo je podle úřadu nezbytnou součástí přepravní smlouvy, poplatky navíc zkreslují ceny letenek.
Tesco v Česku otevřelo nový typ menších prodejen, který se zaměřuje na malé a rychlé nákupy. Pro tyto nákupy mělo Tesco doposud jen své formáty Expres.
Nový formát zahrnuje prodejnu do tisíc metrů čtverečních, alespoň polovinu zabírají koše s čerstvými potravinami jako je zelenina, ovoce či pečivo. V tomto typu prodejen je také pult s lahůdkami.
Aktivity Pepsi na Slovensku, v Česku a v Maďarsku převezmou Karlovarské minerální vody, které vyrábějí Mattoni či Magnesii. Obchod schválil i český antimonopolní úřad, již dříve jej schválily úřady na Slovensku a v Maďarsku.
Rakousko brzy umožní elektromobilům jezdit 130kilometrovou rychlostí na úsecích dálnic, kde je pro běžná auta se spalovacím motorem maximální rychlost 100 kilometrů za hodinu. Týká se to asi 440 kilometrů silnic.