V listopadu 2017 začal fungovat první zúčtovací systém pro okamžité mezibankovní platby, o rok později přišla s takovým systémem i Evropská centrální banka.
Peníze zaslané přes schéma SEPA Instant Credit Transfer přijdou na účet adresáta do deseti vteřin, o víkendu i ve svátek. Systém využívá již více než dva tisíce finančních ústavů v 16 evropských zemích, většinou ze západní Evropě.
Loni v říjnu zpracovatelské centrum EBA Clearing informovalo, že po jedenácti měsících provozu zpracovává 70 tisíc okamžitých plateb denně. Lídry v jejich využívání jsou pobaltské země Estonsko, Litva a Lotyšsko.
Na Slovensku je nevyužívá žádná banka. Naplno v systému nejsou finanční ústavy ani ze sousedních zemí. Proč, kdy se instantní převody zavedou u nás a kolik budou stát?
Odpovídá v nejnovější epizodě podcastu Index Kateřina Kellenbergerová, ředitelka platebního styku České spořitelny, největší retailové banky na Slovensku. „Bude to revoluční změna, v bankovnictví říkáme, že taková se děje možná jednou za padesát let.
Ještě v roce 2017 schválili poslanci povinnou elektronickou komunikaci pro podnikatele včetně živnostníků. Povinná je již od 1. července loňského roku, ale tématem se opět stává až nyní.
Důvod je ten, že živnostníci, kteří nepřiznávají jiné daně než daň z příjmů, tuto povinnost poprvé pocítí až nyní při podávání daňového přiznání daně z příjmů za loňský rok. Termín je do konce března.
Finanční zpráva od prosince rozeslala dotčeným podnikatelům dopis, aby na registraci nezapomněli. Zabral: za poslední měsíc se na portál finanční správy zaregistrovalo 300 tisíc daňových subjektů.
O tom, jak konkrétně vypadá registrace na portál finanční zprávy, pro koho je nyní povinná, jaké jsou sankce a nejčastější technické zádrhy, říká v podcastu Index Alica Orda Oravcová, prezidentka Daňového fóra Slovenska, partnerka poradenské společnosti GT&C Slovakia a externí konzultantka finanční zprávy pro portál finanční správy.