Pondělí, 29 května, 2023
HomeEkonomikaProč je chat středobodem boje o technologickou nadvládu

Proč je chat středobodem boje o technologickou nadvládu

Jak dnes ovládnete trh
Následující segment je v principu jen převyprávěná skvělá analýza Bena Thompsona. Doporučujeme si přečíst původní text, ale zde následuje zstručněná varze.

Technologické firmy mění způsob, jakým se snaží dosáhnout nadvlády nad trhem. Zatímco před pár desetiletími se souboj odehrával zejména na úrovni operačních systémů, dnes se přesouvá ke snaze ovládnout celou dobu uživatele.

Technologické firmy dokázaly tradičně ovládnout trh tak, že vytvořily dominantní platformu, která přiláká kritické množství zákazníků a vývojářů. Jelikož většina zákazníků používala jen jednu platformu, vznikala pro ni i většina softwaru a ten zase lákal nové zákazníky zpět k dominantní platformě.

S nástupem chytrých telefonů a rozšiřováním se technologií do stále více oblastí života je již tradiční postup neudržitelný. Ani jedna firma nedokáže vytvořit dominantní platformu, která by pokrývala všechna zařízení.

Mobily, počítače a ekosystémy pro jiná chytrá zařízení jsou prostě příliš rozmanitý prostor na to, aby jedna síla dokázala jednoznačně prosadit svůj systém.

Strategické přemýšlení se tak přesunulo od systému k aplikacím. Firma se nesnaží kontrolovat zařízení uživatele, ale obsadit klíčové funkce, které na zařízení vykonává.

Například Microsoft postavil strategii kolem chatové platformy Teams. Na chování uživatele má podobný efekt jako operační systém. Pokud jste firma a chcete mít pro zaměstnance chatovou službu, chcete aby byli všichni na jedné platformě a mohli spolu komunikovat bez překážek, čili pokud firma začne používat Teams, nebude již používat jiný nástroj.

Micorosoft musí samozřejmě službu poskytovat na téměř jakémkoli zařízení, včetně platforem velkých konkurentů jako Apple či Google. Zákazník ji tak může využívat na libovolném zařízení, ale zůstává v ekosystém Microsoftu.

K Teams se pak začaly nabalovat další služby jako ukládání souborů, videohovory, podepisování a schvalování dokumentů či nástroje pro management projektů. Žádný není nejlepší ve své třídě, ale jsou dost dobré na to, aby vyhovovaly většině uživatelů a jejich skutečná hodnota je v tom, že jsou propojeny.

Vedle služeb přímo od Microsoftu pak žije ekosystém, který Teams využívá jen jako komunikační rozhraní, ale firmy v něm vystavěly vlastní aplikace pro specifické využití, kterých si Microsoft zatím nevšiml nebo jsou příliš malé na to, aby se jim firma věnovala.

Ve zkratce. Pokud zaplníte 90 procent pracovní doby uživatele, může vám být jedno na jakém zařízení pracuje a povídat si při práci potřebují všichni.

Sheryl Sandbergová skončila jako COO Meta
Sheryl Sandberg, Chief Operation Officer ve společnosti Facebook
Přes týden oznámila společnost Meta (Facebook), že ze své pozice odchází provozní ředitelka Sheryl Sandbergová.

Jak jsme říkali iv podcastu, nejpřekvapivějším momentem jejího odchodu nejsou ani zprávy, které se vynořují o tom, že vyhořela nebo probíhala vůči ní interní vyšetřování.

Nejpřekvapivějším momentem je, že zpráva sama o sobě nebyla nijak překvapivá. Někteří analytici její krok komentovali slovy, že kdyby odešla leckdy za posledních 3 až 5 let, pravděpodobně by to stejně nevyvolalo větší rozruch.

Zuckerberg vděčí Sandbergové za mnohé. Ona pomohla vybudovat reklamní byznys Facebooku a jejích prvních 7 let ve firmě bylo klíčových pro rozvoj.

Na její místo nastoupí Javier Olivan, dlouholetý produktový šéf Facebooku. Magazín The Verge připravil jeho velký profil.

YouTube chce přinést více interakce do sledování TV
YouTube spáruje mobil s TV.
YouTube na Den dětí oznámil globální spuštění nové funkcionality, která umožní uživatele sledovat snadno ovládat a interagovat s aplikací na smart TV.

Základní ovládání bylo dostupné již nyní, avšak nová funkcionalita rozšiřuje, co všechno mohou uživatelé dělat: komentovat, přidávat hodnocení (like, dislike), přidat do pořadí další videa.

Novinka funguje tehdy, pokud is uživatel, který musí být přihlášen na TV i v mobilu, při sledování YouTube na smart TV zároveň otevře i aplikaci na mobilu.

Bude vyzván, zda chce zařízení spárovat a po potvrzení může TV aplikaci ovládat mobilem.

Nová funkcionalita otevírá mnoho možností budoucích interaktcí: interaktivní TV programy, jednoduchá platba, kvízy… Pokud se potvrdí předpoklad, že novinku budou využívat uživatelé ve velké míře, můžeme očekávat další rozšíření.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články