Pátek, 8 března, 2024
HomePrůmyslJeví se šance na ekologické spasení krypta

Jeví se šance na ekologické spasení krypta

Velký skok pro kryptoměny
Kryptoměna Ethereum se chystá zcela změnit způsob, jakým kryje a provádí transakce. Nová podkladová technologie by měla snížit energetickou náročnost provozování kryptoměny o 99% a výrazně urychlit transakce.

Podrobné a detailní vysvětlení sepsali na MIT Technology Review. Následuje naše výrazně zjednodušená interpretace.

Představte si, že neexistuje hotovost. V tradičním finančním systému by všechny peníze existovaly jako velké záznamy o převodech z účtu na účet.

Pravděpodobně bychom se shodli na tom, že by bylo dobré, aby nové záznamy o tom, kdo a komu posílá peníze nemohl vytvářet kdokoli, neboť by bylo snadné, aby si někdo na vlastní účet připsal vymyšlené peníze.

Proto jsme se shodli na tom, že pravomoc zapsat nový řádek do seznamu transakcí může jen banka a to až poté, co dostala povolení od člověka.

Jelikož ve společnosti existuje základní míra důvěry v banky a banky mají zájem na tom, aby systém dobře fungoval, zajišťují povolení zapsat novou transakci a jsou motivovány proti tomu, aby vymýšlely neexistující transakce.

Systém ale funguje zejména díky tomu, že se lidé shodli na tom, že mohou část odpovědnosti předat centralizovaným institucím – bankám.

Teď si představte, že se pokoušíte vytvořit verzi bankovního systému, ve které jsou si všichni hráči rovni a nikdo nevěří nikomu. Musíte nějak otázku toho, jak zaručíte, že do seznamu převodů přibudou jen ověřené záznamy.

Kryptoměny tento problém filozoficky vyřešily tak, že seznam všech transakcí je veřejný a anonymizovaný. Tedy vidíte v něm jen to, že z účtu A byly převedeny peníze na účet B. To, komu účty opravdu patří v systému uloženy není.

Část o tom, kdo má právo do seznamu zapisovat nové transakce je komplikovanější. Tradičně ji kryptoměny řeší tak, že vyžadují takzvaný „důkaz o vykonané práci“ (proof of work).

V principu jsou naprogramovány tak, že nechávají počítače řešit komplikované matematické problémy a první počítač, který problém vyřeší takříkajíc podepíše pravost nejnovější transakce a za odměnu dostat pár kusů kryptoměny.

V principu počítače hrají hru Bingo – hádají čísla – a první, který uhodne získává odměnu. Čím máte výkonnější počítač, tím je větší šance, že hru vyhrajete.

Systém tak motivuje účastníky, aby investovali kapitál (v podobě nákupu drahých počítačů), což je zase odrazuje od toho, aby se pokoušeli vytvářet podvodné transakce, které by vedly k poklesu hodnoty kryptoměny a znehodnotily jejich investici do počítačů hrajících bingo.

Na tomto konceptu fungují nejpopulárnější systémy kryptomen jako Bitcoin a Ethereum.

Ale pokud chcete reprezentovat autoritu a zainteresovat v systému přes výpočetní výkon, výsledkem je zoufale neefektivní systém, ve kterém až 99% energie utrácíte zbytečně.

Ethereum se za několik měsíců pokusí upravit systém tak, aby autoritu nemusel krýt výkon koupených počítačů, ale přímo vložená hodnota peněz. Systém se přesune a právo zapisovat nové řádky nebude udělovat na základě vykonané práce, ale na základě vloženého podílu (proof of stake).

Jinak řečeno, systém bude namísto binga, ve kterém se počítače pokoušejí uhodnout správné číslo organizovat tichou loterii.

Její účastníci budou moci účastníci vsadit určitou část svých kryptomincí k tomu, aby garantovali oprávněnost transkace. Pokud se ukáže, že nová transakce byla podvod o své peníze automaticky přijdou.

Systém bude více odměňovat lidi, kteří budou ochotni vsadit nejvíce svých kryptomincí na krytí transkací tím, že je bude ve větší míře odměňovat nově vytištěnými mincemi.

Systém by díky tomu mohl obejít brutální náklady na provoz a běžel by mnohem efektivněji, ale není jasné, zda síť velikosti Etherna bude tímto způsobem fungovat bez problémů.

Apple novinky
O Apple novinkách jsme napsali celý článek (a nahráli speciální podcast), který jsme také posílali jako extra vydání Klik newsletteru ve středu.

Apple sice představil svůj dosud nejvýkonnější počítač (Mac Studio) s novým procesorem M1 Ultra. Avšak oznámení novinek přineslo i největší uniklou příležitost společnosti.

Levný iPhone SE s podporou 5G je o 30 dolarů dražší než před dvěma lety. Přestože někteří analytici mu věští velký úspěch v Asii, Apple mohl klidně snížit cenu a získat nové zákazníky pro které cenovka 429 dolarů, resp. 519 Eur neznamená levný telefon.

Substack chtěl chvilku být Facebookem
Substack, platforma a nástroj pro psaní blogů, tvorbu podcastů a posílání newsletterů, představila novou mobilní aplikaci a okamžitě vyvolala kontroverzi.

Úvodní nastavení při spuštění aplikace mělo totiž výchozí možnost vypnout e-maily pro Substack publikaci, kterou člověk sleduje, v případě, že chtěl být o nových vydáních oznámen prostřednictvím mobilních upozornění.

Proti takovému nastavení se vzmohla vlna odporu na sociálních sítích, mnozí obviňovali Substack, že se uzavírá a chce čtenáře i tvůrce připoutat ke své platformě.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články