V mobilu
Ohlášená aplikace v mobilu je rozpačité téma. Na jedné straně je to důležitý krok k tomu, aby digitalizace vůbec mohla fungovat. Zároveň ji ale spustili ve stavu, který bychom u komerčního produktu jen laskavě označili jako brzkou betaverzi.
Ve skutečnosti ukázaly (zatím uživatelsky nedokončený) základní stavební blok, na kterém mělo státní IT stavět už desítky let.
Při jeho představení jsme však mohli spatřit náznaky správného uvažování. Stát dlouhodobě slibuje lidem IT ekvivalent Ficovy dálnice do Košic v roce 2010, kompletně spolu s tím, že politici vymýšlející ty projekty a sliby ani netušili, kolik tunelů bylo na trase třeba dokončit. Pravděpodobně proto, že je v IT zajímaly tunely jiné.
Ohlašovat takovou základní věc jako příčetné přihlášení se mobilem a pokus o systematickou spolupráci se zbytkem státní IT infrastruktury roztroušené po různých dlouhodobě od sebe odříznutých systémech, se může zdát v roce 2022 trapné. Ve skutečnosti je však trapné to, že podobné uvažování nefungovalo už léta.
Pohodlné ověření online identity je základním předpokladem pro to, aby služby státu lidé využívali. Zároveň by měl systém dobře spolupracovat se zbytkem IT ve státě tak, aby jiné instituce neměly motivaci a chuť stavět si vlastní oddělená IT panství, ale využily již existující identitu i pro vlastní potřeby. Jsou to základy, bez kterých nic jiného fungovat nebude a dosud jsme je neměli.
Nápad investovat politické i ekonomické zdroje do takové nudné věci, jako je opravení přihlašování, které bude navíc v první fázi nevyhnutelně trpět zděděnými chybami, naznačuje, že někdo uvažuje dál než jen po další volební období a fakturu poslanou svým lidem. Neboť bylo by snadné ohlásit další dálnici do Košic a nestarat se o to, zda se vůbec dá postavit a unese alespoň nějaká auta. Namísto toho se však u Remišové rozhodli opravovat rozmlácené semafory a místní cesty.
Jelikož jsme na Slovensku, jistě bude co kritizovat i na vyhotovení těchto oprav. Je však osvěžující vidět, že někoho trápí to, jestli se budované věci vůbec dají využívat.“
Amazon roboty
Amazon zjistil, že do dvou let už nebude mít v USA dostatek pracovní síly. Musel by pracovníkům ve skladech nabídnout lepší pracovní nebo platové podmínky, což by osekalo marže firmy.
V současnosti Amazon najímá velké množství lidí. Částečně proto, že firma rychle roste a pokrývá nové oblasti, ale z velké části proto, že lidé nechtějí ve skladech pracovat dlouhodobě. Pracovní podmínky jsou ve skladech Amazonu mimořádně náročné ai když platy stouply, v USA je nedostatek pracovní síly, čili si pracovníci časem nacházejí práci za více peněz nebo s lepšími podmínkami.
Shodou okolností firma tento týden ukázala první generaci autonomních robotů, které se chystá nasadit do skladů.
Systém vzdáleně připomíná roboty firmy Ocado, která ve Velké Británii rozjela automatizovaná distribuční centra pro potraviny. Ve skladech Amazonu se ale budou roboty pohybovat mezi lidmi. V praxi se schovají pod paletu, nadzvednou ji a přesunou na cílové místo.
Robotizace v kontrolovaném prostředí skladů je mnohem jednodušší, než nasazení robotů do veřejných prostor, neboť robot se potřebuje vyrovnat s mnohem menším počtem anomálních situací.
Twitter chce pokazit svou otevřenou platformu
Tato zpráva původně vyšla v vnewslettru FWIW by David Tvrdon.
Twitter představil Twitter Notes – způsob, jak psát více než 280 znaků. Notes nebo ‘Poznámky’ umožní uživatelům napsat v příspěvku více než 280 znaků a připojit fotografie, videa, GIF obrázky a další prvky. Sociální síť oznámila, že je lze psát na Twitteru, ale číst se dají na celém internetu.
Myslím, že je to špatný nápad. Twitter není zdaleka první síť, která to zkoušela. Poznámky na platformě měl i Facebook (před pár lety funkcionalitu vypnul), LinkedIn také, ale postupně je změnil na newslettery.
Twitter má také newsletterní platformu Revue a zcela rozumně ji integruje. Největší výhodou newsletterů je fakt, že tvůrci pouze využívají libovolnou platformu, ale oni vlastní e-mail, mohou si jej vzít jinam, e-mail je jejich platforma. Twitter je platforma Twitteru.
Vždy jsem vnímal s podezřením, když platforma oznámila, že chce „usnadnit uživatelům konzumování nebo tvorbu obsahu v rámci platformy“. Jistě, výhody pro Twitter jsou zřejmé, ne až tak pro uživatele a veřejnou infrastrukturu, kterou Twitter vybudoval.
Zdravější a přínosnější by však byla diskuse, jak zlepšit způsob čtení a psaní vláken (threads) v rámci sítě. Totiž skrytí obsahu v rámci ‚poznámek‘ (uživatel vidí jen obrázek, titulek a perex, ne celý obsah) je podle mě v rozporu s tím, co činí vlákna a Twitter užitečnými.
Existuje milion způsobů, jak by Twitter mohl zjednodušit vytváření vláken, zjednodušit čtení a zachovat vše jako samostatné tweety. Notes je nejlínější řešení ze všech dostupných řešení.
Společnost Nothing, za kterou stojí Carl Pei, tvůrce a spoluzakladatel OnePlus, oznámila, že 12. července představí nový chytrý telefon.
Avšak mezitím stihla doručit chytrý telefon nejznámějšímu technologickému youtuberovi MKBHD. Ten představil světelné funkce Nothing Phone 1.
Na první pohled jde o promyšlený marketing, jak se odlišit, ale uživatelé budou v první řadě zvědaví na cenu, výdrž baterie a kvalitu fotoaparátu. Ale ani to nezachrání novou značku, pokud nepředstaví bezproblémový operační systém.